Hypnóza

 

CO JE TO HYPNÓZA?

 

Hypnóza je schopnost jedince se absolutně soustředit, a tudíž dokázat to, co chce.

Hypnóza je stav hluboké relaxace a zostřeného vědomí, podobný dennímu snění či meditaci. V tomto stavu totální relaxace se naše podvědomí otvírá, přijímá pomocné a prospěšné sugesce. Při práci v transu se člověk stává méně kritickým, což dělá přijetí sugesce ještě lehčí. Opakováním sugescí během každého z několika sezení umožňuje nově získaným změnám stát se permanentními.

I přesto, že hypnotické techniky umožňují obejít vědomou mysl, neznamená to, že klient není schopen odmítnout jednu či více sugescí, které jsou v rozporu s jeho životními hodnotami. V hypnóze vás nikdo nemůže přinutit dělat nic, co sami nechcete. Stejně tak nebudete dělat či říkat v hypnóze něco, co byste neřekli či nedělali mimo hypnózu. Hypnóza není sérum na pravdomluvnost, ten kdo je lhář, je lhářem v hypnóze i mimo hypnózu.

Hypnóza je vlastně velmi normální stav. Naše mysl se dostává do tak zvané „hladiny alfa“ během dne několikrát. Například v okamžiku těsně před usnutím, během dne kdykoli se dostaneme do stavu zoom out, například při řízení auta, nebo když jsme mesmerizováni televizí nebo se „ztratíme v prostoru“ při denním snění, to vše jsou stavy podobné hypnóze. Pacienti v narkóze jsou velmi sugestibilní na to, co je řečeno na operačním sále.

Po pravdě řečeno, všechny druhy hypnózy jsou autohypnózou. V hypnóze klient dovolí své vlastní vnitřní mysli uskutečnit změny, založené na sugesci poskytnuté hypnoterapeutem. Hypnoterapeut a klient se domluví na průběhu již při úvodním rozhovoru, takže hypnóza je vlastně ve své podstatě týmovou prací. A úspěch týmu závisí na spolupráci a důvěře mezi partnery.

Podvědomá mysl nedokáže rozlišit fakta od fikce, tuto schopnost má vědomá mysl.